Nieudany zamach na Manhattanie

Łukasz Bok11 grudzień 2017 - 15:08

Nieudany zamach samobójczy na nowojorskim Manhattanie, ładunek wybuchowy terrorysty nie zadziałał tak, jak powinien, dzięki czemu nie doszło do masakry. Co wiemy o ataku?

27-letni Akayed Ullah w Stanach Zjednoczonych przebywa od 7 lat, jest obywatelem Bangladeszu. Nigdy nie był karany, nie był znany służbom zarówno w USA jak i w Bangladeszu. W poniedziałek wczesnym porankiem czasu nowojorskiego wyruszył na Manhattan z przyczepioną do pasa bombą, którą sam skonstruował. Składała się między innymi z rury i baterii. Choć była prymitywna - w opinii ekspertów, gdyby wybuchła tak, jak powinna, spowodowałaby wielkie zniszczenia i liczne ofiary. Zwłaszcza, iż w Nowym Jorku rozpoczynał się największy szczyt. 

Na szczęście ładunek eksplodował zbyt wcześnie i nie do końca, co ostatecznie spowodowało, iż zamach samobójczy się nie powiódł. Ullah przeżył, z obrażeniami trafił do szpitala, jego życie nie jest zagrożone, we wtorek usłyszał zarzuty związane z terroryzmem. 

Według doniesień, zeznał, iż atak przeprowadził w imieniu Państwa Islamskiego, sugerował się ostatnimi plakatami wypuszczonymi przez IS. Do ataku skłoniła go też ostatnia sytuacja związana z Jerozolimą - po której wiele ugrupowań terrorystycznych gwałtownie nawoływało do zamachów w Stanach Zjednoczonych. 

W ataku lekko ranne zostały trzy osoby. 

 

Kategorie:
Share:

Czytaj także

Wypadki

Tragiczne zderzenie pociągów w Egipcie

Łukasz Bok11 sierpień 2017 - 15:40
Kataklizmy

Śmiertelna fala mrozów w USA.

Łukasz Bok15 grudzień 2016 - 20:58
Terroryzm

Zamach terrorystyczny w Londynie, są ofiary

Łukasz Bok22 marzec 2017 - 17:23