Jarmarki bożonarodzeniowe zagrożone atakami IS

Łukasz Bok25 listopad 2017 - 20:25

Jarmarki bożonarodzeniowe w europejskich miastach są narażone na zamachy terrorystyczne. Nie jest to zaskakująca wiadomość, aczkolwiek zagrożenie jest prawdopodobnie większe niż w ostatnich latach.

W ubiegłym roku służby udaremniły poważne ataki na jarmarki we Francji oraz jeden w Niemczech, nie się udało jednak zapobiec zamachowi w Berlinie. W nadchodzącym sezonie świątecznym zagrożenie jest równie wielkie bądź większe, za sprawą powrotu do Europy wielu dżihadystów, którzy opuszczają Syrię i Irak, gdzie walczyli po stronie Państwa Islamskiego.

Swoje oświadczenia wystosowały już władze Stanów Zjednoczonych i Rosji. Oba mocarstwa ostrzegają swych obywateli przed atakami terrorystycznymi na zachodzie w okresie świątecznym. Pojawiały się również medialne informacje o udaremnionych atakach na jarmarki w Niemczech i Francji - oficjalnego potwierdzenia ze strony władz jednak nie było. 

Dziś w internecie pojawiło się graficzne wezwanie sympatyków Państwa Islamskiego do atakowania właśnie na jarmarkach. Dotyczy to głównie Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec, lecz zwolenników IS nie brakuje w wielu innych krajach zachodu. Eksperci ostrzegają, iż w Europie może dojść do wielu nowych zamachów na skutek powrotów do domów dżihadystów.

Ostrzeżenia te poważnie do siebie biorą władze zachodnich państw. Podwyższono czujność służb, a wiele jarmarków otoczonych jest betonowymi zaporami, by utrudnić celowy wjazd samochodem. 


(grafika IS wystosowana do swoich zwolenników) 

Photo on Foter.com

Kategorie:
Share:

Czytaj także

Wypadki

To koniec. Argentyńska załoga nie żyje

Łukasz Bok01 grudzień 2017 - 23:50
Terroryzm

Kolejni zatrzymani planowali ataki terrorystyczne

Łukasz Bok10 luty 2017 - 12:53
kategoria nie istnieje

Zamach w Chinach

Łukasz Bok15 czerwiec 2017 - 00:10