"Zagrożenie przybiera skalę i tempo, jakich nie widzieliśmy"

Łukasz Bok18 październik 2017 - 10:10

Szef brytyjskiego MI5 odpowiadającego między innymi za walkę z terroryzmem publicznie wypowiada się rzadko. Kolejny wyjątek zrobił jednak wczoraj.

Andrew Parker, szef MI5 przedstawił przed dziennikarzami wyzwania, przed jakimi stoi służba w związku z zagrożeniem terroryzmem islamskim. 

O terroryzmie mówił - "to zagrożenie jest wielowymiarowe, szybko ewoluuje, przybiera skalę i tempo, jakich dotąd nie widzieliśmy". Zdanie podparł liczbami. W ciągu ostatnich czterech lat udaremniono 20 zamachów. Prób byłoby znacznie więcej, gdyby nie prewencyjne działanie MI5 oraz policji. Od czerwca zeszłego roku zatrztmano 379 osób podejrzanych o terroryzm. Wciąż trwa 500 śledztw, które dotyczą 3000 osób.

Parker zwraca uwagę na fakt, iż do Wielkiej Brytanii najpewniej wracają i będą wracać dżihadyści z Państwa Islamskiego, którzy walczyli w Syrii i Iraku. 

Przyznaje również, że pomimo starań - nie ma możliwości, by zapobiec wszystkim atakom. "Do ataków będzie czasem dochodzić, jesteśmy wolnym społeczeństwem i nie monitorujemy każdego przez cały czas" - dodaje.

 

Kategorie:
Share:

Czytaj także

kategoria nie istnieje

Atak na hotel w Somalii

Łukasz Bok25 styczeń 2017 - 18:00
Kataklizmy

Dramat w Sierra Leone, setki zabitych [WIDEO]

Łukasz Bok16 sierpień 2017 - 16:23
Terroryzm

Zamach w Doniecku. "Giwi" nie żyje

Łukasz Bok08 luty 2017 - 14:27