Najbardziej krwawa strzelanina w historii USA

Łukasz Bok02 październik 2017 - 08:14

 

Nad ranem czasu polskiego, a przed północą czasu lokalnego w Las Vegas rozpętała się najbardziej krwawa strzelanina w nowożytnej historii Stanów Zjednoczonych. Jeden człowiek dokonał niewyobrażalnej masakry.

Trzydniowy festiwal muzyki country "Route 91", na scenie niedaleko luksusowych hoteli Luxor Las Vegas oraz Mandalay Bay występuje jedna z największych gwiazd koncertu. Nagle padają strzały. Widzowie (około 22 tysięcy ludzi) pierwotnie myślą, że to fajerwerki, jednak szybko zdają sobie sprawę z tego, co dzieje się naprawdę. Na ziemię padają pierwsi postrzeleni ludzie, a dźwięk wystrzałów nie ustaje. Nikt nie wie skąd padają strzały, ludzie uciekają na ślepo tratując się nawzajem.

Jak się okazuje - strzela 64-letni Stephen Paddock. Z okna swojego hotelowego pokoju w Mandalay Bay na 32. piętrze. Strzela nieustannie, jedyne przerwy to te, na zmianę magazynków. Strzela tak intensywnie, iż w pokoju uruchamia się alarm przeciwpożarowy z powodu nadmiaru dymu, to pozwala go namierzyć. Na miejscu pojawiają się antyterroryści. Według doniesień, gdy wchodzą do jego pokoju Paddock już nie żyje - miał popełnić samobójstwo, choć początkowo przypuszczano, że zginął w wymianie ognia.

W ataku zginęło 59 osób, a ponad 520 zostało rannych - to najbardziej krwawa strzelanina w powojennej historii Stanów Zjednoczonych.

Do ataku przyznało się Państwo Islamskie twierdząc, iż Paddock kilka miesięcy temu przeszedł na islam i przyjął przydomek Abu Abd al-Barr al-Amriki. Stanowczo zaprzecza temu FBI podając, iż do tej pory nic nie wskazuje na to, by Paddock miał związki z jakąkolwiek organizacją terrorystyczną.

W pokoju hotelowym zamachowca znaleziono aż 23 sztuki broni i mnóstwo amunicji, w jego domu z kolei 19 sztuk broni, materiały wybuchowe i amunicję. Paddock był niezwykle bogatym człowiekiem, posiadał kilka domów, dwa samoloty (miał licencję pilota), samochody. Uwielbiał hazard. Według jego brata - był ateistą. Był znany służbom jedynie z mandatu, jaki otrzymał wiele lat temu prowadząc samochód. Jego ojciec napadał na banki, zbiegł z więzienia, był niegdyś na liście najbardziej poszukiwanych przestępców w USA wg FBI, miał problemy z psychiką.

 

Fot. Twitter

Kategorie:
Share:

Czytaj także

Wypadki

Tragiczne zderzenie pociągów w Egipcie

Łukasz Bok11 sierpień 2017 - 15:40
Terroryzm

[+18] Egzekucja niemieckiego zakładnika na Filipinach

Łukasz Bok27 luty 2017 - 15:53
Wypadki

To koniec. Argentyńska załoga nie żyje

Łukasz Bok01 grudzień 2017 - 23:50