Irma spustoszyła Karaiby i uderzyła w Stany Zjednoczone

Łukasz Bok12 wrzesień 2017 - 14:02

Irma, to jeden z najsilniejszych huraganów, jaki wytworzył się na Atlantyku. Przez wiele dni utrzymywał piątą, najwyższą kategorię w skali Saffira-Simpsona. Spustoszył Karaiby, a następnie uderzył we Florydę. 

Irma w pierwszej kolejności uderzyła w Antiguę i Barbudę. Główne uderzenie huraganu przyjęła wysepka Barbuda zamieszkana przez nieco ponad 1000 mieszkańców. Irma wyrządziła tam potężne szkody. Na Barbudzie aż 95% infrastruktury uległo zniszczeniu, połowa mieszkańców w jednej chwili została bez dachu nad głową, zginęło dziecko. Wiatr oszczędził z kolei Antiguę, gdzie nie spowodował większych strat.

Kilkanaście godzin później Irma uderzyła w kolejne miejsca - Saint Martin i Saint Barthélemy podzielone na terytoria francuskie i holenderskie. Na wyspie zginęło co najmniej 13 osób. Również tutaj większość domów została zniszczona. Sytuację utrudnili lokalni mieszkańcy, którzy z powodów braku wody pitnej i pożywienia zaczęli kraść i atakować innych ludzi. Do akcji wkroczyć musieli żołnierze. 

Kolejne spustoszone wyspy to Brytyjskie oraz Amerykańskie Wyspy Dziewicze. Odnotowano tutaj co najmniej 9 ofiar śmiertelnych i podobnie jak w poprzednich miejscach - ogromne zniszczenia infrastruktury. Wiele domów nie nadaje się do zamieszkania. Ponownie do akcji wkroczyć musieli żołnierze, którzy pilnowali porządku po licznych włamaniach. 

Następne na drodze Irmy były już większe wyspy - Portoryko oraz Dominikana - licznie oblegana przez polskich turystów. Huragan nie uderzył bezpośrednio, choć był mocno odczuwalny. Olbrzymie fale sztormowe spowodowały wielkie powodzie w Portoryko w tym stolicy San Juan. Zginęły 3 osoby, połowa mieszkańców pozostaje bez prądu. Dominikanę żywioł oszczędził. Spowodował lokalne podtopienia i powodzie, lecz nikt nie zginął. Władzę w porę ewakuowali najbardziej zagrożonych mieszkańców i turystów. 

Pod koniec drogi po Karaibach Irma jako burza piątej kategorii uderzyła w Kubę, choć według wcześniejszych prognoz miała kraj ominąć. Milion osób w tym turystów zostało ewakuowanych w bezpieczne miejsca. Mimo to zginęło co najmniej 10 osób, wielu jest zaginionych. Huragan spowodował rozległe powodzie spowodowane wysokimi falami sztormowymi. Wiatr niszczył budynki, wyrywał drzewa oraz łamał słupy telegraficzne. Kuba prawdopodobnie najmocniej poczuła skutki Irmy.

Finalnym celem Irmy stała się Floryda. Huragan 4. kategorii pierwotnie uderzył w archipelag Keys, zniszczył tam większość zabudowań, na szczęście wielu mieszkańców w porę się ewakuowało, a pozostali skutecznie zabezpieczyli. Nikt nie zginął. Trwa dokładne szacowanie strat. Huragan systematycznie słabł i posuwał się w kierunku zachodniego wybrzeża Florydy. Mimo to ucierpiało również Miami, które początkowo miało przyjąć główne uderzenie Irmy. W mieście doszło do lokalnych powodzi, sporo budynków uległo uszkodzeniu (zdjęcie główne od czytelnika z Miami). Irma przesuwając się powodowała kolejne powodzie i podtopienia - między innymi w Jacksonville, Naples, Orlando, Savannah. Podano, iż zginęły 4 osoby. 

Kategorie:
Share:

Czytaj także

kategoria nie istnieje

Atak w Gao, Mali

Łukasz Bok18 styczeń 2017 - 18:00
Wypadki

To koniec. Argentyńska załoga nie żyje

Łukasz Bok01 grudzień 2017 - 23:50
Kataklizmy

Żałoba w Portugalii, pożary trawią kraj

Łukasz Bok18 październik 2017 - 07:54