Trzęsienie ziemi i huragan nawiedziły Meksyk

Łukasz Bok11 wrzesień 2017 - 13:24

Choć cały świat w ostatnich dniach skupił uwagę na huraganie Irma, który spustoszył Karaiby i uderzył w Stany Zjednoczone, to największe straty w tej części świata przyniosło trzęsienie ziemi, które z wielką siłą uderzyło w Meksyk. Jakby tego było mało - niemal w tym samym czasie kraj nawiedził huragan Katia powodując głównie powodzie i lawiny błotne. 

Dokładnie 7 września o godzinie 23:49 czasu lokalnego, a 8 września nad ranem czasu polskiego w Meksyku doszło do najpotężniejszego od lat trzęsienia ziemi o magnitudzie 8.1. Wstrząs miał miejsce na wybrzeżu, 123 km na południowy zachód od miasta Pijijiapan w stanie Chiapas. Początkowo ogłoszono zagrożenie przed falami tsunami, jednak nie okazały się one niebezpieczne (wyniosły lokalnie ok. 1 metr). 

Zniszczeniu uległo wiele budynków, pod gruzami zginęły dziesiątki osób. Do tej pory mówi się o 91 ofiarach śmiertelnych i ponad 200 rannych. Nadal są osoby zaginione, jednak szanse, że pod ruinami są osoby żywe - niewielkie. Akcja ratunkowa toczyła się aż w trzech stanach  - Tabasco, Oaxaca i Chiapas. Kataklizm dotknął ponad 2 milionów ludzi. Samo trzęsienie było dość głębokie, gdyby wystąpiło płycej, liczba ofiar byłaby znacznie większa. To najsilniejsze trzęsienie na całym świecie od 2 lat, w Meksyku od dziesiątek. Wstrząs odczuła nawet stolica, znacznie oddalona od epicentrum. 

To jednak nie jedyna klęska, która dotknęła Meksyk w ostatnich dniach. Północ kraju doświadczyła huraganu Katia, który z powodu wolnego przemieszczania się wywołał powodzie błyskawiczne oraz osuwiska. Ponad 70 tysięcy ludzi zostało pozbawionych prądu, pojawiły się też niestety ofiary śmiertelne.

Co najmniej dwie osoby zginęły w błotnej lawinie w Xalapa. Po intensywnych opadach błoto zniszczyło totalnie kilka domów. Wiele gmin walczy z powodziami i podtopieniami. Katia na szczęście po wejściu na meksykański ląd dość szybko osłabła i nie powodowała większych szkód przetaczając się wgłąb kraju. 

Fot. Twitter

Kategorie:
Share:

Czytaj także

Bliski Wschód

Krwawy zamach w wyzwolonym Al-Bab

Łukasz Bok24 luty 2017 - 12:37
Terroryzm

Krwawy zamach w Damaszku

Łukasz Bok15 marzec 2017 - 12:57
Terroryzm

[WIDEO] Zamach przy Polach Elizejskich w Paryżu

Łukasz Bok21 kwiecień 2017 - 00:27