Kolejny test Korei Północnej, najsilniejszy

Łukasz Bok03 wrzesień 2017 - 14:04

W niedzielę po północy polskiego czasu agencja prasowa Korei Północnej pochwaliła się, iż kraj ma już zminiaturyzowaną bombę wodorową, którą można umieścić w rakietach międzykontynentalnych. Parę godzin później Półwyspem Koreańskim i okolicami mocno zatrzęsło - jak się okazało, był to podziemny test bomby wodorowej. Najsilniejszy test Korei Północnej.

Trzęsienie ziemi osiągnęło magnitudę aż 6.3, a eksperci podali, iż siłę wybuchu szacują na ponad 1000 kiloton (1 megatona). Dla porównania - bomby zrzucone na Hiroszimę i Nagasaki miały kolejno - 15 kiloton oraz 21 kiloton. Pokazuje to jak wielką moc miał niedzielny test Kima. W tej chwili można jednak wyczytać, iż moc była znacznie mniejsza - około 115 kiloton. 

Wydarzenia skomentował Donald Trump. Prezydent Stanów Zjednoczonych powiedział między innymi, iż rozmowy z Północną o ustępstwach nie będą działać i zakomunikował to Południu. Wcześniej poinformowano, iż wojskowi z Korei Południowej oraz USA zgodzili się na rozważenie "wszystkich militarnych odpowiedzi wobec KRLD". 

Według najnowszych doniesień agencji Yonhap - wojskowi zgodzili się na podjęcie działań militarnych wobec Korei Północnej po ostatnim teście bomby wodorowej - nie wiadomo jednak, co konkretnie mieli na myśli. 

Fot. Photo credit: (stephan) via Foter.com / CC BY-SA

Kategorie:
Share:

Czytaj także

Wypadki

Żałoba w Bułgarii. Dramat na torach.

Łukasz Bok10 grudzień 2016 - 10:00
kategoria nie istnieje

Mosul odbity z rąk Państwa Islamskiego

Łukasz Bok09 lipiec 2017 - 18:00
Terroryzm

[WIDEO] Kamery uwieczniły moment ataku w Jerozolimie.

Łukasz Bok08 styczeń 2017 - 14:00