Europa walczy z katastrofalną aurą

Łukasz Bok05 sierpień 2017 - 15:19

Od kilkunastu dni Europa Środkowa i Południowa zmaga się z katastrofalną w skutkach upalną pogodą, która doprowadza do olbrzymich susz, pożarów, a nawet bezpośrednio do śmierci.

Za sprawą wyżowej pogody od dwóch tygodni w Europie Południowej i Środkowej panuje ogromny skwar. W wielu krajach temperatura przekracza temperaturę 40 stopni Celsjusza, w okolicach Neapolu ze względu na ciśnienie i inne czynniki temperatura odczuwalna wyniosła 55 stopni Celsjusza. We Włoszech pogłębia się susza, w skutek której przestały działać słynne fontanny w obleganych przez turystów miejscowościach. Ze względu na awarie klimatyzacji nie działały niektóre galerie sztuki. Ludzie mdleją na ulicach, dramatycznie rośnie bilans osób z udarami słonecznymi. Zanotowano wzrost przyjęć w szpitalach o 20%. W Polsce bezpośrednio z powodów upału zmarła jedna osoba. We Włoszech i Rumunii w ciągu kilku dniu odnotowano co najmniej 5 ofiar. Najszerzej opisuje się przypadek małżeństwa emerytów, 79-letnia kobieta i 82-letni mężczyzna zginęli w pożarze lasu w Abruzji.

Niezwykle wysokie temperatury to główna przyczyna licznych pożarów lasów, z którymi zmagają się prawie wszystkie kraje na południu kontynentu. Na samych Bałkanach łącznie wybuchło ponad sto pożarów w różnych miejscach. Rząd Albanii oficjalnie zwrócił się o pomoc do Unii Europejskiej, bowiem lokalni strażacy nie dają sobie już rady.

Władze na Bałkanach informują też o olbrzymich stratach w rolnictwie, które pustoszy susza. Łącznie straty w całej Europie szacuje się już na wiele miliardów. Eksperci jednak ostrzegają. W najbliższych dniach aura się nie zmieni. Być może dopiero w przyszłym tygodniu nastąpi ochłodzenie.

/AFP/ANSA/

Kategorie:
Share:

Czytaj także

Terroryzm

Udaremniono skoordynowany zamach w Melbourne.

Łukasz Bok23 grudzień 2016 - 00:00
Bliski Wschód

Egzekucja w "Dzień Zwycięstwa"

Łukasz Bok09 maj 2017 - 15:34
Terroryzm

Strzały w Stambule, ranni

Łukasz Bok20 luty 2017 - 21:50