Udaremniono poważny atak w Sydney

Łukasz Bok04 sierpień 2017 - 12:55

Australijskie służby udaremniły poważny zamach terrorystyczny w Sydney planowany przez dżihadystów z Państwa Islamskiego. Głównym celem ataku miał być samolot pasażerski.

Służby w trakcie konferencji prasowej mówiły o "jednym z najbardziej wyrafinowanych planów zamachu, jaki kiedykolwiek usiłowano przeprowadzić w Australii." Do ataku miało dojść 15 lipca biężacego roku na samolot linii Etihad Airways lecącego do Zatoki Perskiej. 

Według policji - 49-latek skonstruował ładunek wybuchowy i poprosił swego młodszego brata, by wszedł z nim na pokład samolotu (bomba znajdowała się w walizce). Z przyczyn dotąd nieznanych ładunek nie dotarł na teren lotniska, prawdopodobnie młodszy z braci wycofał się z planu. 

Nieudany atak na samolot, to jednak nie jedyna próba dokonana przez dżihadystów. Według doniesień postanowili oni rozproszyć w zatłoczonym miejscu mocno trujący siarkowodór, nawet rozpoczęli pracę nad urządzeniem, które by im w tym pomogło. Ten element planu został jednak szybko rozbity przez policję, która aresztowała mężczyzn na wczesnym etapie działania. 

Zamach miał być koordynowany przez komórkę Państwa Islamskiego z Turcji. Również elementy do konstrukcji bomby dostarczono transportem lotniczym z Turcji do Australii. 

Źródło: Reuters
Foto: YouTube

Kategorie:
Share:

Czytaj także

Bliski Wschód

Never ending story: Konflikt Izrael – Palestyna trwa...

Łukasz Bok15 styczeń 2017 - 14:44
Terroryzm

Nieudany zamach na Manhattanie

Łukasz Bok11 grudzień 2017 - 15:08
Terroryzm

Zamach terrorystyczny w Londynie, są ofiary

Łukasz Bok22 marzec 2017 - 17:23