Co wiemy o zamachu w Berlinie?

Łukasz Bok20 grudzień 2016 - 10:00

Wczorajszy zamach w Berlinie po raz kolejny pokazał jak wielki chaos występuje w niemieckich mediach w obliczu podobnych wydarzeń. Nie po raz pierwszy... Podsumujmy więc co wiemy o ataku. 

Wczoraj po godzinie 20 ciężarówka z impetem wjechała w berliński jarmark bożonarodzeniowy. Kierowca zabił 12 osób, a 48 ranił. Tuż po ataku zbiegł z miejsca zdarzenia, jednak dzięki reakcji przechodniów i pościgu policyjnego - po dwóch godzinach został złapany. Z jego dowodu tożsamości wynika, iż to Naved B. Pakistańczyk, który miał trafić do Niemiec bałkańskim szlakiem jako uchodźca w grudniu 2015 roku. Czy na pewno jest Pakistańczykiem o takim nazwisku trudno stwierdzić, bowiem paszporty imigrantów często są fałszowane. Około godziny 13 niemieckie media podały sensacyjne informacje cytując policję - "zatrzymany wczoraj mężczyzna nie kierował ciężarówką, zamachowiec wciąż jest na wolności, uzbrojony". Tuż po godzinie 19 prokuratura potwierdziła te informacje. Ponadto podała, iż Naved B. został wypuszczony z aresztu. 

Ciężarówka, którą staranowano jarmark była z Polski. Kierownictwo firmy potwierdziło, iż popołudniu straciło kontakt z polskim kierowcą. Wracał z Włoch, we wtorek miał odbyć się rozładunek i powrót do kraju. W ostatniej rozmowie telefonicznej stwierdził, że przebywa w dzielnicy pełnej muzułmanów, lecz nie okazywał oznak strachu. Odczyty GPS wskazują, iż między godziną 16, a 19 z pojazdem działy się dziwne rzeczy. Ktoś ewidentnie uczył się ruszać, kierować tą ciężarówką - stwierdził szef polskiej firmy. 

Około północy pojawiły się informacje, iż wewnątrz ciężarówki znaleziono ciało. Nad ranem policja niemiecka potwierdziła, że to polski kierowca. Wszystko wskazuje więc na zabójstwo Polaka i porwanie ciężarówki - bowiem według najnowszych wieści miał ranę postrzałową. 

Póki co żadna z grup terrorystycznych nie przyznała się do ataku, choć oczekuje się wkrótce oświadczenia Państwa Islamskiego. To właśnie ta organizacja w ostatnich dniach nawoływała do atakowania jarmarków bożonarodzeniowych w Europie. Swego czasu wystosowała nawet instrukcję, jak dokonać zamachu za pomocą ciężarówki. Z kolei pod koniec listopada udaremniono zamach komórki IS na jarmark we Francji oraz atak samotnego wilka IS (12-latka) na jarmark w innym niemieckim mieście. 

We wtorek po godzinie 9 siły specjalne szturmowały jeden z hangarów berlińskiego lotniska, który służy jako "obóz uchodźców". 

Fot.: Marit & Toomas Hinnosaar via Foter.com / CC BY

Kategorie:
Share:

Czytaj także

kategoria nie istnieje

Atak przy meczecie w Londynie

Łukasz Bok19 czerwiec 2017 - 01:10
Konflikty

Styczniowa ofensywa IS na Dajr az Zaur we wschodniej Syrii

Artur Oller29 styczeń 2017 - 11:51
Pozostałe

Imigranci zaskoczyli plażowiczów w Hiszpanii [WIDEO]

Łukasz Bok11 sierpień 2017 - 15:42